Idealne miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, które nie istnieje tak proste jak inne w Polsce, tylko jest moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w którym zawijały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, którym jest ulica Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych mieszkań tego pięknego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na własne danie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i cechuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wspaniałe miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To swoista brama miejska, która zachowała się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z przeciwnej części warto zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i utrzymuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania człowieka w obecnym obszarze, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dania ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, ale też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest ostatnie jeden z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest dostępny dla zwiedzających a bogata go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym pomieszczeniu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, istniała wówczas reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *