Jak budować historię kredytową?

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik Prasóweczki Prasówki Promocja i Reklama

Historia kredytowa to niezwykle istotna kwestia, która w awaryjnych sytuacjach może nam w znacznym stopniu ułatwić życie. Jak budować dobrą historię kredytową? O jakich sprawach warto pamiętać?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest historia kredytowa. Pod tym pojęciem ukrywa się nasza historia wiążąca się z braniem pożyczek oraz zaciąganiem różnych zobowiązań finansowych. Wszystko to powoli tworzy naszą przeszłość finansową w BIK, a z czasem staje się główną informacją do oceniania naszej wiarygodności w chwili zaciągania kolejnych pożyczek. Jeśli zamierzamy składać w najbliższym czasie wniosek o kredyt, powinniśmy zadbać o to, aby nasza przeszłość kredytowa była możliwie jak najlepsza. To ona będzie potwierdzeniem naszej wiarygodności. Jak zadbać o taką przeszłość?

Pozytywna historia kredytowa to przeszłość, w której znajdzie się kilka uregulowanych już pożyczek lub parę informacji odnośnie zakupów na raty uregulowanych w określonym terminie. W przypadku osób, które mogą się pochwalić taką przeszłością finansową, szansa na uzyskanie kredytu bankowego staje się większa. W trudniejszej sytuacji są te osoby, które mają czystą historię w BIK. W ich przypadku głównym problemem jest brak informacji, na podstawie których bank może ocenić wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. W najgorszej sytuacji są te osoby, które brały już kiedyś pożyczki, jednak z różnych względów nie dawały rady ze spłatą na czas.

Takie osoby są dla banków mało wiarygodne, przez co praktycznie tracą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt.
zobacz porady prawne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *