Jak inwestować w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze zaś jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim wiele możesz przeczytać w współczesnym tekście), a także o dużych, kontrolowanych i przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco i pozostałych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne starzy natomiast zazwyczaj są najwięksi gracze na targu czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się z ostatniego sektorze zaś ich Standard Oil, które zostało rozdzielone na mniejsze spółki, wśród których istnieje także Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy te światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (choć ich rozwój został zmniejszony z innych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w bieżącym czasie Azerbejdżan oraz dużo nowych. Istnienie tak dużych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać więcej inwestorzy indywidualni. Właśnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, dlatego nie maja do niej dostępu, a mogą pracować oczekując na współczesnym zbytu za pomocą innego sposobie instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, tak jak przynajmniej w sukcesie złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest za tania w stosunku do własnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej łączyć. Ceny ropy naftowej w skrajnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę więcej dolara za litr paliwa. To oznacza, iż w sukcesie wzrostu cen paliwa (na historycznym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za wszystek miany litr paliwa, lub w sukcesie 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu również ofert kupna oraz sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych kwotach). To prowadzi, że inwestowanie w konkretną ropę naftową z faktu widzenia inwestora innego jest złe, i nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, to także tak inwestycja taka byłaby dokładnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z pomocą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i modele ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to podział ze względu na ciężar. Dzieli się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową wyróżnia się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyce siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyce siarki ponad pół procenta.

Ze względu na zawartość parafiny wyróżnia się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wybiera się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najpopularniejsze na rynkach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana oraz jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowie siarki na okresie 0,24% – istnieje toż ropa bardzo wysokiej jakości, z której wykorzystuje się największą sumę benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, biorących się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje toż ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z kolei średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinku z najpopularniejszych środków na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest nabycie jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których wiele możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo ważną korzyścią inwestowania w ETF-y z ekspozycją na plac ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, gdyż są one pisane na najgłębszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wykorzystać z dźwigni finansowej, co pozwoli na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje droga korzystania jedynie na wzrostach (chyba, iż będziemy doskonalić swoją książkę ze częstych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to wprawdzie będzie potrzebować silniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Dobrych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y dostarczane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć z ostatniego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim otrzymamy wstęp do któregokolwiek z najszerszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i drogi na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można też wykorzystać kontrakty terminowe oraz możliwości na czarne złoto. Nie istnieje toż nowy instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Dobrych w Warszawie, nawet bardzo woleli je odnaleźć. Na szczęście giełda wówczas nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można zdobyć na kolejnych giełdach, także za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub ewentualnie w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby osiągnąć dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wykonywających na krajowym rynku, a można je zakupić wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy przecież mieć, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą opłatą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a także podnoszą one przed inwestorem o wiele wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo skromne i nigdy łatwe w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których wiele możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których ceną ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Zapewne istnieje toż najoczywistsza, najbliższa oraz indywidualna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form spekulacji na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są jeszcze bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na krajowym rynku nawet 1:33). W kontrakty CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością kiedy w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto jednak mieć na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji praw są bardzo zróżnicowane, oraz w kontakcie z ostatnim przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest dobrym instrumentem do wysokiej spekulacji w niedalekim czy średnim terminie, jednak z uczciwością nie do wieloletniego lokowania naszego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy ekologiczne i coraz to szersze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz każdego innego, co podgrzewa atmosferę oraz czym oddychamy w prawdziwszych miastach), a ponadto postęp na targu pojazdów elektrycznych również (w mojej opinii) łącząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż wszyscy denerwowali się, że ropa się przygotuje plus będzie fakt, i już składa się, że ropa skąd się nie kończy, przecież jej trwanie gdy wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to tak spekulacyjna przesada, to wprawdzie kierunek kroku jest równorzędny z ostatnim, co pragnie ten sektor że również w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel niniejszego produktu, ale dopiero początek Twojej sprawy z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, gdy Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najidealniejszy rozwiązanie, aby sprawdzić zdobytą umiejętność w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *